فیله ماهی بدون استخوان

 ماهی یکی از مواد پروتئینی و از گوشت‌های سالم و پرخاصیتی است که خواص بی‌نظیر آن و مواد مغذی موجود در آن، بسیار برای سلامت افراد مفید است. گوشت ماهی جزو معدود گوشت‌هایی است که ازدیاد در مصرف آن منعی نداشته و می‌تواند نویددهنده سلامت نیز باشد.
افراد بسیاری تمایل به مصرف این ماده غذایی مفید دارند اما سختی‌های تمیز کردن یا نحوه طبخ آن باعث می شود که مانند سایر گوشت‌ها به طور منظم در برنامه غذایی خانواده نباشد. خیلی از خانم‌ها توان و امکان تمیز کردن ماهی‌های مختلف را ندارند و ممکن است به جهت تهیه گوشت آن با مشکلاتی مواجه شوند. برای فرار از این مشکلات افراد بسیاری به کنسرو ماهی تن پناه می‌برند. این امر نشان می‌دهد که علاقه به مصرف ماهی وجود دارد ولی سختی‌های این مسیر، آن‌ها را از خرید ماهی تازه منصرف می‌کند.

فیله بدون استخوان

 فیله ماهی بدون استخوان راهی برای آشپزی ساده‌تر

 برای آنکه مشکلات تمیز کردن و آماده‌سازی ماهی به بهترین شیوه حل شود، استفاده از فیله ماهی توصیه می‌شود. فیله ماهی بدون استخوان توسط افراد زبردست و ماهر تهیه می‌شود. افراد مختلف به‌ویژه بانوان با خرید فیله ماهی بدون استخوان دیگر نگران دست‌وپنجه نرم کردن با پوست لیز ماهی را ندارند. حال نوبت بکارگیری خلاقیت و هنر آشپزی است.

فیله ماهی بدون استخوان نیازی به تمیز کردن، جدا کردن تیغ و استخوان ندارد و می‌توان با طی مراحل مختلف و مزه‌دار کردن آن، به شیوه‌های متفاوت آن را طبخ کرد و آشپزی جذابی را تجربه کرد. روش‌های متعددی برای آشپزی با فیله ماهی بدون استخوان وجود دارد. خیلی از افراد تمایل دارند که فیله ماهی را به‌صورت سرخ‌شده مصرف کنند. افرادی نیز آن‌ها بدون روغن و در فر مصرف می‌کنند.

تصویر

تنوع بی‌نظیر در تهیه غذاهای دریایی با فیله ماهی می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای مصرف بیشتر این ماده پروتئینی پرخاصیت که برای سلامت همه سنین لازم و ضروری است. در مجله آشپزی ایناس، دستورپخت‌های متنوع ‌ماهی به صورت ویدئوهای آموزشی آماده کرده‌ایم. اگر به دنبال پیشنهادهای هیجان‌انگیز آشپزی با ماهی هستید این صفحه را از دست ندهید.

فیله ماهی بدون استخوان از چه ماهی‌هایی به دست می‌آید؟

 

شاید نام بردن از ماهی‌های خاص کمی دشوار باشد؛ زیرا امروزه در بازار شاهد فیله‌های ماهی بدون استخوان فراوانی هستیم. فیله بدون استخوان  ماهی سی بس، شیر، سالمون، قزل‌آلا و… که در بسته‌بندی‌های تمیز و بهداشتی در اختیار ما قرار می‌گیرد ما را به کشف دنیایی از طعم‌های مختلف دعوت می‌کند. 

تصویر

نکته مهم و اساسی در تولید و تهیه فیله ماهی بدون استخوان این است که این ماهی‌ها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بتوانند انتخاب مناسب به‌منظور تهیه فیله بدون استخوان باشند. ماهی‌هایی برای تهیه فیله ماهی بدون استخوان مناسب هستند که ذاتاً دارای تیغ و استخوان کم باشند و تیغ ریز نداشته باشند. ماهی ای که تیغ ریز دارد حتی پس از فیله شدن مقداری تیغ در گوشت آن‌ باقی می‌ما‌ند و ممکن است برای کودکی که بدون دغدغه آن را به دهان برده تجربه ناخوشایندی بوجود آورد.

همچنین ماهی‌هایی که دارای کمترین ضایعات و بیشترین مقدار گوشت هستند، می‌توانند تأمین‌کننده فیله بدون استخوان باشند. این‌گونه از ماهی‌ها به دلیل حجم بالای گوشت و کم بودن ضایعات، گزینه های بصرفه‌ای هستند. در مقاله ای با عنوان فیله ماهی چه مقدار است، در مورد میزان ضایعات در ماهی‌های مختلف و ماهی‌های مناسب فیله مانند سی بس، شیر و راشگو از نظر حجم و ضایعات پرداخته‌ایم.

 فیله ماهی بدون استخوان راهی برای تجربه بیشتر

 خیلی از افراد دوست دارند طعم‌های مختلف از ماهی‌ها را امتحان کنند؛ اما بعضی از این ماهی‌ها ابعادی بزرگ دارند و خرید این ماهی‌ها برای امتحان کردن می‌تواند هزینه‌های بسیار زیاد داشته باشد. خرید فیله ماهی بدون استخوان این امکان را به ما می‌دهد که در مقادیر کوچک هم بتوانیم لذت تجربه مزه ماهی‌های مختلف را داشته باشیم. فیله ماهی بدون استخوان در وزن‌های مختلف با قیمتی معقول در بازار یافت می‌شود. شما به‌راحتی می‌توانید یک فیله یک کیلویی و حتی کمتر را خریداری کنید و از طعم‌های بی‌نظیر و متفاوت ماهی‌های شمال و جنوب لذت ببرید.

 با فیله ماهی بدون استخوان خبری از تیغ نیست

 

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از مصرف ماهی و یا طبخ آن فراری هستند، وجود تیغ در ماهی است. زمانی که شما فیله ماهی بدون استخوان خریداری می‌کنید، حتی اگر این ماهی بدون تیغ و یا دارای تکه‌های بسیار اندک نیز باشد، در مرحله بسته‌بندی و فراوری از آن جدا می‌شود.

تصویر

دیگر این نگرانی وجود ندارد و با خیالی آسوده می‌توانید از طبخ غذاهای دریایی و ماهیان به شیوه‌های مختلف نهایت لذت را ببرید. این نکته برای خانواده‌هایی که سالمند و کودک دارند بسیار مهم و کلیدی است.

 نکات مهم در تهیه فیله ماهی بدون استخوان

 در بعضی از بازارهای فروش ماهی، برخی از فروشندگان مبادرت به برش و تهیه فیله ماهی می‌کنند. البته این کار اشتباه نیست اما نکته‌ای که وجود دارد آن است که به‌منظور تهیه فیله ماهی بدون استخوان باید تمامی مراحل و نکات بهداشتی رعایت شود. ماهی پس از برش خوردن و قرارگیری آن در معرض هوا و تماس با سطوح مختلف، می‌تواند منبعی باشد که آلودگی و میکروب را به‌راحتی به خود جذب می‌کند. فیله‌های ماهی آماده به‌صورت فله‌ای در شرایطی نه‌چندان استاندارد قرار دارند و همچنین در معرض هوا و سطوح مختلف قرار می‌گیرند. عدم انجماد سریع پس از فیله شدن در صورتی که ماهی بلافاصله مصرف نشود موجب تغییر در در طعم و بوی ماهی و فساد سریع آن می‌شود.

 

برای آن‌که با خیالی آسوده از فیله ماهی بدون استخوان استفاده کنید، بهتر است آن را از مراکز معتبر توزیع و به‌صورت بسته‌بندی‌شده تهیه کنید. محصولات استاندارد و بسته‌بندی‌شده به‌درستی و در محیطی کاملاً بهداشتی تهیه می‌شوند و به‌صورت صحیح مراحل انجماد بر روی آن‌ها انجام می‌پذیرد.

تصویر

شما می‌توانید از فیله‌های  ماهی بدون استخوان متفاوت و متنوعی که در بازار وجود دارند خریداری کنید و به سبک‌های مختلف از طعم و مزه این محصول پرخاصیت استفاده کنید. ازآنجایی‌که دغدغه‌ای برای تمیز کردن، جداسازی تیغ و… ندارید، می‌توانید تمرکز خود را بر روی طبخ هر چه بهترِ این محصول دوست‌داشتنی بگذارید. این گوشت را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه نمود. با فیله ماهی بدون استخوان می‌توانید انواع غذاهای دریایی را به‌صورت های سرخ‌شده، کبابی، گریل شده، آب پز و… تهیه کنید.

به طور کلی محصولات دریایی و به‌ویژه ماهیان می‌توانند غذاهایی لذیذ و درعین‌حال سالم باشند. استفاده از گوشت ماهی برای تمامی سنین مفید و بدون ضرر است. آثار مثبت و خواص ماهی قادر است از دوران جنینی تا دوره کهن‌سالی اثرات سازنده خود را به‌طور چشمگیری نشان دهد.

تصویر

کودکان در حال رشد، ورزشکاران، افراد کهن‌سال و بخصوص افراد باردار و مادران در دوره شیردهی می‌توانند از اثرات سودمند این نعمت الهی بهره‌مند شوند. در مقاله‌ای به تشریح فواید ماهی برای افراد باردار بر اساس آخرین یافته‌های مقالات علمی روز و توصیه‌های سازمان غذا و دارو پرداخته‌ایم. مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.